Historia Wisły Fordon


Wisła zaczyna kolejny rozdział

Połączenie Wisełki z Wisłą dał Fordonowi nową piłkarską jakość. Klub z największej obecnie bydgoskiej dzielnicy, w 2023 roku świętuje swoje setne urodziny.

1923 - 1973

Wszystko zaczęło się w 1923 roku w będącym wtedy osobnym miastem Fordonie. Nowo utworzony klub nazywał się Bałtyk. Niestety rozwój futbolu przerwała II wojna światowa. Dopiero w 1957 roku reaktywowano Wisłę. Podobnie, jak wcześniej grali w niej piłkarze z Fordonu. Wiele do życzenie pozostawiał stan boiska, dlatego zdecydowano o budowie nowego stadionu. Motorem napędowym futbolu w Fordonie był prezes Wisły Czesław Rzadkosz. To m.in. dzięki niemu mecze drużyny piłkarskiej były świętem dla kilkutysięcznego miasta. I nikomu nie przeszkadzał brak trybun. Kibice rozkładali koce na trawie wokół boiska, a chętni mogli nabyć lemoniadę i lizaki. Z czasem budowana głównie w czynie społecznym infrastruktura się powiększała i stadion przy ul. Sielskiej stał się wizytówką Fordonu. Największym sukcesem zespołu był awans w 1973 roku do ligi okręgowej.
Niestety z klubem pożegnał się prezes Rzadkosz i wraz z włączeniem Fordonu do Bydgoszczy Wisła zaczęła powoli upadać. Ostatecznie klub został rozwiązany. 

Lata 90`- 2019

Dopiero w latach 90-tych XX wieku pojawiła się nadzieja na jego reaktywację, ale problem okazał się stadion, który już wtedy należał do WKS Zawisza. Ostatecznie przywrócenie do życia klubu udało się dopiero w 2014 roku. Zespół zgłoszony został do B-klasy. Dwukrotnie grający na zasadach amatorskich piłkarze byli bliscy awansu do A-klasy. Za każdym razem lepsi okazywali się jednak rywale. Najpierw Dąb Potulice, a potem Zawisza. W 2019 roku nad klubem znowu zebrały się "czarne chmury". Powodem były kłopoty finansowe. Zespołowi groziło wycofanie z rozgrywek.

Wisełka

To już jednak historia. Na początku 2020 roku doszło do połączenie Wisły z Wisełką Fordon. Powołana do życia w 2011 Wisełka od kilku lat z sukcesami szkoli fordońską (i nie tylko) młodzież. Młodzi piłkarze Wisełki jako jedyni z województwa dwukrotnie, rok po roku meldowali się w ogólnopolskim finale o Puchar Prezesa PZPN, a w 2018 drużyna z rocznika 2008 zajęła trzecie miejsce w tym prestiżowym turnieju. Zawodnicy Wisełki mają też na koncie kilkukrotnie wygrane miejskie finały turnieju Deichmann, udział w ogólnopolskich finałach turnieju o Puchar Tymbarku oraz w wielu innych wydarzeniach.
W 2017 roku Wisełka nawiązała współpracę ze Szkołą Podstawową nr 44 w Bydgoszczy i od tego czasu wyróżniający się zawodnicy Wisełki mogą podnosić swoje umiejętności piłkarskie w klasach mistrzostwa sportowego. 

2020 -

Teraz młodzi piłkarze po zakończeniu gry w Wisełce mogą ją kontynuować w Wiśle. W historii piłkarskiego Fordonu trwa nowy rozdział.
Pierwszy skład drużyny FKS Wisła Fordon po połączeniu z Wisełką:
Strona drużyny Seniorów na Facebooku: LINK 

Wpisz szukane słowo i wciśnij Enter